Avrupa’da neler oluyor?

Gerçekten Avrupa ekonomisinde beklenmedik bir hız yaşanmıyor mu? Ben dahil bir çok analist Euro’nun Dolar karşısındaki seyrinde 1 Euro = 1 Dolar olabileceğine yönelik görüş belirtirken piyasa algısı Euro’ya kaydı. Peki Amerika’da Merkez Bankası daha fazla sıkılaşma sinyalleri verirken Euro’daki bu hareket daha ne kadar sürdürülebilir olacak?

2017 yılı başından bu yana Avrupa ekonomisine yönelik ılımlı iyileşme sinyalleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Bununla birlikte Fransa siyasetinde Macron’un üstünlüğü siyasi belirsizliklerin bitmesine yerini istikrarlı bir tabloya bırakmasına olanak sağladı. Bu süreçle birlikte deflasyon baskılarının enflasyona evrilmesi açıklamalarıyla Euro şahlanmaya devam etti 1.15 seviyesinin de üzerine yerleşerek yaklaşık iki seneyi aşkın yatay seyir sonlanmış oldu. Bu dönemde Trump Başkanlığında devam eden başarısız atılımlar da ABD dolarını küresel bazda zayıflatırken Euro’ya destek verdi. Son tabloda Euro Dolara karşı 1.16 seviyesinde güçlenmiş Türk Lirasına karşı ise tarihi zirve seviyesi olan 4.17 seviyesine yakınsamış durumda.

Her ne kadar Avrupa’da ekonomi çarklarının ılımlı devam ettiğine yönelik işaretler olsa da en son temmuz ayını yansıtan özel sektör PMI verilerinde küçük çaplı yavaşlama görüldü. Bu neden önemli? Önemli çünkü 2017 yılı başından bu yana özel sektördeki genişleme büyüme, istihdam ve dolaylı yoldan enflasyon gibi ekonominin önemli yapı taşlarını olumlu yönde etkiledi. Yılın ikinci yarısında bu cephede yaşanabilecek bir daralma Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) para politikası kararlarını tekrar gözden geçirmesine neden olabilir. AMB deflasyondan uzaklaşmasına karşın hali hazırda halen daha güçlü bir enflasyona ulaşamadığını biliyor. Bu nedenle kolaylıkla gevşek para politikasından uzaklaşması zor. Buna karşın son toplantısında sözel yönlendirmesini son bahara doğru yapması piyasalarda şahin bir algı yarattı. Şunu unutmamak gerek! Piyasaları yönlendiren Merkez Bankaları para politikası değişikliğine gitmeden önce piyasaları hazırlama sürecine girer. Draghi’nin son para politikası toplantısında sonbahar vurgusu piyasayı hazırlık niteliğindeydi. Şimdi dikkat edilmesi gereken bir Jackson Hole (24 Ağustos – 26 Ağustos) toplantısı var karşımızda. Burada konuşma yapacak olan Draghi sıkılaşma kararını da bu toplantıya saklamış olabilir. Yine unutmamak gerekir ki orta – uzun vadede para politikaları birbirinden kopuk hareket edemez ve birbirini takip eder. Bu nedenle çok yakın bir zamanda değil belki ancak AMB’den 2018 yılında daha şahin ve daha sıkı politika emareleri alabiliriz.

Diğer yandan Amerika Birleşik Devletlerinde sular Trump ve ailesine yönelik haberlerle durulmuyor ve küresel piyasalarda doların zayıflamasına neden oluyor. Buna karşın altı gelişmiş para birimi karşısında doların değerini gösteren dolar endeksi 94 seviyesine doğru gerilemiş durumda. Burası teknik anlamda önem atfedilen seviyelere yakın yerler. Temel dinamiklerin de desteklemesiyle birlikte dolar endeksinde yaşanabilecek bir yukarı yönlü tepki, Euro/Doların tekrar 1.16 seviyesi altına doğru uzamasına olanak sağlayabilir. Şimdilik izlemeci olmakta fayda var. Özellikle Trump ve ailesine yönelik soruşma evresinde gelebilecek bir olumsuz haber bu tezi tamamiyle çürütebilir. Diğer yandan Fed sözel yönlendirmesine devam ederken elinde güçlü iki tane toplantı kaldı. Eylül ve Aralık! Bu toplantılar öncesinde piyasayı hazırlayıcı şahin bir tavır, geleneksel Fed yaklaşımına oldukça uygun görünüyor.

Sonuç olarak, sıkılaşan bir Fed ve sıkılaşma sinyalleri veren bir AMB var karşımızda. Piyasalar Fed’e ve Fed’in sözel yönlendirmesine alışık ve daha iyi okuyabiliyor. AMB’nin varlık alım programını azaltmasına yönelik adım, piyasalarda yeni olduğundan fiyatlama isteğini daha da fazla artırabilir. Buna karşın Eylül ayı bilanço küçültme ve Aralık ayı faiz artırımı süreceğine girmesini düşündüğümüz Fed’in piyasalarda daha ağır basacağı görüşündeyiz. AMB’nin daha uzun bir yolu var. Teknik olarak Euro’nun Dolar karşısındaki seyrinde 1.15 seviyesinde yaşanan yukarı yönlü kopuş oldukça önemliydi. Kısa vadede 1.1710 direnç seviyesi aşılmadığı sürece yukarı yönlü seyirler sınırlı kalabilir.