Forexte Analiz Yöntemleri

Tüm yatırımcıları  yakından ilgilendiren en önemli sorun  piyasanın gelecekteki hareketini en doğru şekilde tahmin etmektir. Piyasadaki hareketleri yüzde yüz tahmin etmek mümkün olmasa da analiz yöntemlerini kullanarak piyasayı etkileyen çok sayıda faktörü yorumlayıp  trendleri öngörmeye çalışabiliriz. Sağlıklı yatırım kararı verebilmek için kullanılabilecek 2 çeşit analiz yöntemi vardır.

  • Temel Analiz (Niteliksel Analiz)
  • Teknik Analiz (Niceliksel Analiz)

Niceliksel yöntemler önceki dönemlere ait sayısal verileri baz alarak piyasanın gelecekte oluşturacağı fiyat hareketlerini tahmin etmeye dayanır. Bu analiz yönteminin karşılığı teknik analizdir. Niteliksel analiz metodları ise analiz edilen ‘’şeyin’’ niteliklerine yoğunlaşır. Bu analiz metodunun karşılığı ise temel analizdir.

Temel analiz, Dünyada yaşanan  ekonomik gelişmelerin oluşturduğu etkileri inceleyerek gelecekte oluşturabileceği etkileri yorumlar. Piyasanın bir yatırımcıya verdiği en güçlü sinyal fiyattır ve fiyatlar ekonomideki pek çok dinamikten etkilenir. Temel analizin amacı fiyatı etkileyebilecek her türlü unsuru takip ederek sağlam ve güvenilir bir öngörüde bulunmaktır. Fiyat kavramını emtialar için ayrı,  pariteler için ayrı  düşünemeyiz. Örneğin EURUSD paritesinde ‘’Euro’nun’’ fiyatı Dolar’dır.   XAUUSD Paritesinde de ons altının fiyatı  da Dolar’dır. USTRY için ise Dolar’ın fiyatı Türk Lirası’dır.

Temel Analiz piyasada hareketin neden, ne zaman ve ne yönde olacağını anlamamıza yardımcı olurken,  teknik analiz geçmiş verilerden yola çıkarak,  grafikler aracılığı ile fiyatların yönü ve seviyesi ile ilgili tahmin yapabilmek için kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iki analiz yönteminin birlikte kullanılması gerekliliğidir. Teknik ve temel analiz birbirinin yerine geçebilecek analiz yöntemleri değil tam aksine birbirinin tamamlayıcısıdır.

Fiyatlar sadece ekonomik göstergelerden etkilenmez, siyasi ve sosyal gelişmelerin fiyatlar üzerinde belirleyici etkisi bulunmaktadır. Başarılı bir işlem stratejisi oluşturabilmek için siyasi ve sosyal gelişmeleri de yakından takip etmek gerekir.