Altın Forward Teklif Oranı (GOFO) (Gold Forward Offered Rate) Nedir?

 

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

GOFO = %1

LİBOR = % 6

GLR  =  % 5

Altının ons değeri = 1200 Dolar olsun

B bankasının 100 ONS altını var, B bankası,  A Bankasıyla altın- dolar swapı yaparsa ;

1-B bankası A bankasından 120.000 Dolar kredi alır.

2- B bankası A bankasına 120.000 Dolar kredi karşılığı 100 ONS altın verir.

3-B Bankasının vade sonunda 100 ONS altını geri almak için A bankasına 121.200 Dolar ödemesi gerekir.

Eğer B bankasının elinde Altın olmasaydı 120.000 Dolar kredi almak için LIBOR oranı 6 olduğu için 7200 Dolar maliyete katlanacaktı. 100 ONS altın karşılığında %1 GOFO oranı ile 120.000 Dolar kredi aldığı için sadece 1200 Dolar maliyete katlanmış oldu. Yani, B bankası  7200-1200=6000 Dolar avantaj sağlamıştır.      

1989 yılının temmuz ayından beri, en az 6 piyasa yapıcı kurumun GOFO ile ilgili kotasyon bilgileri Reuters’in GOFO sayfasında yayınlanmaktadır. GOFO ile ilgili kotasyon bilgileri her gün Londra saatiyle 10:30’ da GOFO sayfasına girilir. Piyasa yapıcı kurumların girdiği bilgilerle 1 ay, 2 ay, 3 ay, 6 ay ve 1 yıl olmak üzere toplam 5 vade için kotasyon hesaplanarak 11:00’ da Reuters sayfasında ilan edilir. 1997 Yılında Reuters 2. Bir GOFO sayfası ekleyerek yatırımcılara GOFO oranlarını grafik üzerinde takip etme imkanı sağlamıştır.

Reuters’ın GOFO sayfasında yayınlanan veriler LBMA’ nın  (London Bullion Market Association) (Londra Külçe Piyasası Birliği) piyasa yapıcıları tarafından belirlenen kotasyonları göstermektedir. GOFO sayfasında, altın kredisi faiz oranları, altın forward ve swap sözleşmelerinin fiyatları, altın mevduat ve faiz oranları bulunmaktadır.

GOFO oranlarını etkileyen 2 önemli faktör vardır. Bir, spot altın ve vadeli altın taleplerindeki farklılık bir diğeri ise, dolar faiz oranlarıdır. Piyasada altının talebiyle ilgili bir artış yaşanır ya da,  ya da arz sıkıntısından kaynaklanan talep arttırıcı bir neden olursa, GOFO oranı negatif bir değer alabilir.  

GOFO’nun negatif değer alması;

Spot altın fiyatının 1,2,3,6 ay ve 1 yıl sonra teslimatı yapılacak olan altından daha pahalı olması durumudur. Teorik olarak 1,2,3,6 ay ve 1 yıl vadeli sabitlenen altın fiyatının spot altın fiyatından daha pahalı olması gerekir.

Piyasada talep yönünde bir artış (fiziksel altın talebinde artış olması gibi) ya da talebi etkileyebilecek arz yönlü bir problem yaşandığında, spot altın fiyatları yükseliş eğilimindedir. Bu durumda GOFO negatif bir değer alacaktır. Negatif altın kira oranı birine ödünç altın vermek için üzerine kira ödemek gibi düşünülebilir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

GOFO= %1

Spot Altın ONS fiyatı:1200 Dolar

Altının forward fiyatı 1176 Dolar’a düşerse, bu durumda 1 yıllık GOFO  -%2

GOFO pozitif değere geçmeden altın fiyatlarında aşağı yönlü hareket beklenmez.

NOT : GOFO’nun vadesi uzadıkça güvenilirliği o kadar artar

Ör/ 1 ve 3 aylık GOFO’nun  (-) bölgede olması çok fazla bir anlam ifade etmezken 6 aylık ve 1 yıllık GOFO’nun eksiye geçmesi altın talebinde dikkate alınabilir.

Forex piyasasında altın işlemi yapan yatırımcıların GOFO’yu takip etmelerinin en önemli nedeni altın fiyatlarında oluşan yükselen ya da düşen trendin arkasında, fiziki talep artış ya da azalışını inceleme çabasıdır.