Altın Endeksleri

Değerli metaller piyasasında kullanılmakta olan 4 adet altın endeksi bulunmaktadır. AMEX’te (American Stock Exchange) HUI koduyla işlem gören Arca Gold Bugs Index, (HUI) ve XAU koduyla, PHLX’te (Philadelphia Stock Exchange ) işlem gören Philadelphia Gold and Silver Index (XAU) en çok kullanılan değerli metal endeksleridir. XAU Endeksi, hem altın hem gümüş madenciliği ile uğraşan şirketlerden oluşurken, HUI Endeksi ise sadece altın madenciliği ile uğraşan şirketleri içermektedir. HUI ve XAU’ dan başka, SP TSX Endeksi, CBOE Altın Endeksi de bulunmaktadır.

HUI (ARCA GOLD BUGS INDEX)

Newyork (NYSE) Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören HUI Endeksi, ABD’de faaliyet gösteren en büyük 15 adet halka açık altın üreticisi şirketin performansını takip eder. HUI Endeksi, endekse dahil 15 madencilik şirketi hisselerinin borsadaki değer artış ve azalışlarına göre, değişim göstermektedir. En büyük piyasa değerine sahip ilk 3 şirket endeksteki ağırlığı en yüksek olan şirketlerdir. Arca Gold Bugs Index, 15 Mart 1996 tarihinde 200 başlangıç değeriyle ve HUI koduyla Newyork Borsası’ndaki (NYSE) Endeksler arasında yer almaya başlamıştır. HUI endeksi, Hedge edilmemiş altın endeksi fiyatlarıyla ilgili eğilimi gösteren önemli bir endekstir. HUI Endeksi üretimi 1.5 yıldan daha uzun süreli hedge (koruma) edilmemiş şirketlerden oluşmaktadır.

HUI Endeksinin altına olan oranı (HUI/GOLD RATİO), HUI Endeksi’nin altın fiyatına bölünmesiyle hesaplanır. Altın endeksi stoklarının değişebilen toplam değerini göstermek için kullanılan (Relative strength of gold stocks) bir rasyodur. HUI Endeksi spot piyasadaki altın fiyatlarıyla korelasyon halindedir. Altın fiyatlarındaki yükseliş endeksin değerinde yükselişe neden olurken, altın fiyatlarının düşmesi HUI Endeksinin değer kaybetmesine neden olur. HUI endeksi 2008-2011 yılları arasında spot altın fiyatlarından daha hızlı bir değişim göstermişse de, 2011 yılından sonra HUI’nin değişimi spot altın fiyatlarındaki değişime göre yavaşlama göstermektedir. 2000 yılında en dip seviyesini gören HUI endeksi, en dip seviyesini gördükten sonra %1600 değer kazarak NYSE’te en iyi performans gösteren endekslerden biri haline gelmiştir. Aşağıdaki grafik HUI endeksinin grafiğinin ve 2000 yılından sonra gösterdiği performans görülebilir.

HUI Endeksi grafiği


Altın Endeksi


Amex (American Stock Exchange) te işlem gören HUI Endeksi’ni oluşturan değerli maden şirketleri aşağıdaki listede yer almaktadır. HUI, üç ayda bir AMEX tarafından yenilenir. (Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının üçüncü Cuma günü) Piyasadaki gelişmelere yanıt vermek için Amex endekse dahil olan altın endeksi üreticisi şirketleri değiştirebilir. HUI’ye yeni şirketler ekleyebilir veya mevcut şirketleri endeksten çıkartabilir.

HUI Index Components (HUI Index’i oluşturan şirketler);

Company name (Şirket Adı) Weight (Endeksteki oranı)

Goldcorp Inc.                                                 16.20%
%Barrick Gold Corp.                                      15.37%
Newmont Mining Corp.                                10.88%
Harmony Gold Mining Co. Ltd.                    5.21%
Coeur d'Alene Mines Corp.                          5.11%
Yamana Gold Inc.                                         5.00%
AngloGold Ashanti Ltd.                                4.88%
Gold Fields Ltd.                                             4.80%
Randgold Resources Ltd.                             4.71%
Iamgold Corp.                                               4.43%
Eldorado Gold Corp.                                    4.34%
Hecla Mining Co.                                          4.14%
Compania de Minas Buenaventura SA       4.08%
New Gold Inc.                                              3.90%
Kinross Gold Corp.                                      3.85%
Agnico Eagle Mines Ltd.                              3.11%

PHILADELPHIA ALTIN VE GÜMÜŞ ENDEKSİ (XAU)Değerli metaller piyasasında yakından takip edilen 2 popüler endeksten bir diğeri XAU (Philadelphia Gold and Silver Index) endeksidir. PHLX’ te (Philadelphia Stock Exchange) işlem gören maden şirketlerinin hisse senetlerinden oluşan XAU Indeksi, HUI Endeksi’nde olduğu gibi 16 adet halka açık altın üreticisi maden şirketinin performansını izler. PHLX’te işlem gören 16 adet maden şirketi ABD’nin halka açık en eski ve köklü maden şirketleridir. 19 Ocak 1979 tarihinde oluşturulan endeks, 100.000 başlangıç değeriyle 19 Aralık 1983’te PHLX’te işlem görmeye başlamıştır. XAU’yu oluşturan hisse senetleri yerel saat ile sabah 9.30’dan öğleden sonra,14:00’ a kadar PHLX’te işlem görmektedir.

XAU (Philadelphia Gold and Silve Index) Endeksi HUI’den farklı olarak, hem altın hem de gümüş üretimi ile uğraşan maden şirketlerinden oluşur. Hedge edilmiş stokları olan şirketler de endekse dahil edilmiştir.

XAU Endeksi Grafiği

Altın Endeksi

XAU Endeksi PHLX’in kurallarına uygun olarak 3 ayda bir (Mart, Haziran, Eylül, Aralık) güncellenir. PHLX, sektördeki değişikliklere yanıt verebilmek için endekse dahil olan şirketleri endeksten çıkarabilir ya da yeni şirketleri dahil edebilir.

XAU ve HUI endeksleri her zaman aynı yönde hareket etmezler fakat, aralarında önemli bir farklılık olması da beklenmez. Değerli madenler sektörü ile ilgili önemli bir gelişme olduğunda endekslerin birbirini takip eden hareketler göstermesi beklenir.

XAU İndex Components (XAU İndex’i oluşturan şirketler) ;
Company Name (Şirket adı) Weight (Endeksteki oranı)

Barrick Gold Corp.                                        21.98 %
Goldcorp İnc.                                                14.92 %
Newmont Mining Corp.                               14.13 %
Freeport-McMoRan Copper&Gold İnc.      12.92 %
Kiniross Gold Corp.                                       7.37 %
Anglo Gold Ashanti Ltd.                                6.55 %
Agnico Eagle Mines Ltd.                               4.65 %
Gold Fields Ltd.                                             3.98 %
Yamana Gold İnc.                                         3.47 %
Harmony Gold Mining Co Ltd.                    3.13 %
Randgold Resources Ltd.                             2.34 %
Pan American Silver Corp.                           1.10 %
Royal Gold İnc.                                             1.09 %
Silver Wheaton İnc.                                      1.05 %
Couer D’ Alene Mines Corp.                       0.77 %
Silver Standart Resources İnc.                    0.56 %