Altın 9 ayın ardından 1300$ seviyesini test etti…

Altın 9 ayın ardından 1300$ seviyesini test etti…

Güvenli liman talebi ile sık sık öne çıkan kıymetli metallerde ön planda olan ons altın ABD’de 2016 yılında 9 Kasım tarihinde yapılan Başkanlık seçimleri sonrasında yeniden 1300$ seviyesini test etti. 

ABD’nin Virginia eyaletinde Charlottesville kentinde ırkçılıkla ilgili çıkan olaylar sonucunda kentte OHAL ilan edildi. Trump’ın bu olaylara karşı herhangi bir hamle almaması Trump’ın danışmanlık kurullarında yer alan CEO’ların istifa etmesine neden oldu. 

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler bu hafta ABD’nin Trump kanadındaki sarsıcı gündemlerin devam etmesi ons altına talep yaratırken son olarak İspanya’da yaşanan terör saldırısı ile ons altın 1300$ seviyesine tırmandı.  

Gelecek haftanın gündeminde çok fazla ekonomik veriler yer almamasına karşın 24-26 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek Jackson Hole toplantısında konuşmalarını takip edeceğimiz ECB ve FED başkanlarının piyasalara vereceği mesajlar ons altın üzerinde hareketlilik yaratması beklenebilir. 

Çarşamba akşamı aldığımız 25-26 Temmuz tarihli FOMC toplantı tutanakları piyasalar tarafından güvercin değerlendirmeye neden oldu.  Bu nedenle piyasalarda soru işareti olarak kalan bilanço küçültme ve faiz konusunda yaşanan ayrılıklara karşı gelecek hafta Yellen’dan ne tür mesajlar yer alacak bunlar önemle izlenecek. Ayrıca aynı gün içerisinde Yellen’dan önce birde ECB başkanı Draghi’nin açıklamaları takip edilecek. Peki, bu iki liderin açıklamalarında altının hareketi açısından ne aranacak öncelikle onları değerlendirelim.

Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasına yönelik…

Faiz artırımı konusunda görüş ayrılıklarının başladığı Fed komitesine yönelik şayet Yellen kademeli faiz artırımı destekleyici ve özelliklede bu yıl içerisinde 3 faiz artırımı onaylar nitelikte söylemlerin yer alması ons altının 1295$ - 1300$ üzerindeki seyrini zorlaştırabilir. Aksi bir durumda ise gelecek haftayı 1300$ üzerinde güçlü bir şekilde tamamlayan altın ile karşılaşmamızda muhtemel olabilir. 

Bilanço küçültme konusunda “görece yakın” ifadesi ile Eylül ayında başlayabilir mi sorusunu uyandırırken, bu konuda ne kadar cesaret verici söylemlerde bulunacak önemli. Çünkü faiz konusunda güçlü kalınmadığı müddetçe bilanço küçültme hamlesinin bile ötelenmesi söz konusu olabilir. Bu nedenle Yellen bilanço konusuna bu yıl algısını uyandıracak mesajlar verirse altında negatif, aksi bir durumda ise altın pozitif şeklinde bir fiyatlama izlenebilir.

Draghi şahinleşir mi?

Draghi haziran ayında Sintra’da gerçekleşen bir panelde “deflasyonu değil enflasyonu konuşacağız” şeklinde kurduğu cümle ile Euro’nun dolar karşısındaki kazançlarını pekiştirmesine yardımcı oldu. Yılbaşından bu yana dolar karşısında %11’e yakın değerlenen Euro ECB komitesini biraz rahatsız etmişe benziyor. Perşembe günü açıklanan ECB toplantı tutanaklarında güvercin söylemlerin yer alması ve aşırı değerlenen Euro karşısında endişe duyan bir komitenin yer alması Euro’nun dolar karşısındaki hareketini zorlaştırdı. Fakat piyasaların Draghi’den alacakları karşısında altın nasıl bir seyir izler ona bakılmasında fayda var. Draghi’nin izlediği üç tane politika var. Düşük faiz, varlık alımı ve sözlü yönlendirme. İlk ikisinin korunması yönünde açıklamalar ons altını talep yaratabilir. Sözlü yönlendirme ise ilk iki temanın oluşması ile gerçekleşmiş olur. Aksine daha sıkı para politikası konusunda bir sunum ya da basına bu yönde verilecek cevaplar ise ons altında yaşanacak likidite azlığından dolayı sınırlı bir şekilde aşağı yönlü hareketi tetikleyebilir. 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.