ABD Tarımdışı İstihdam Verisi: Değerlendirme

Beklentinin üzerinde istihdam ama ücret artışları stabil

ABD istihdam verisi temmuz ayında 180K beklentinin üzerinde 209K seviyesinde geldi. Haziran ayı verisi 222K’dan 231K’ya yukarı yönlü, mayıs verisi ise 152K’dan 145K’ya aşağı yönlü revize edildi. Nette 2K yukarı revize yapılmış. 
İşsizlik oranı %4.4’den %4.3’e gerilemiş. İşgücüne katılım oranındaki artış ve işsiz sayısındaki azalış bunda etkili olmuş görünüyor. 

Ortalama saatlik kazançlardaki yıllık artış ise %2.5 seviyesini korudu. Burada halen enflasyona yönelik net bir sinyal yok. Fed bu noktayı takip ediyor. Ancak şu söylenebilir. Ortalama saatlik kazanlar temmuz ayında 26.25$ düzeyine geldi. Geçmiş aylarınki ise yukarı revize edildi. Ocak ayında saatlik kazançlar 26.03$ seviyesindeydi. Ücret seviyesi giderek yükseliyor ve bu ileride bir şekilde enflasyon baskısı yaratacak görünüyor. Ancak şimdi değil. 

Veri sınırlı bir şekilde dolar pozitif... Ancak piyasa fiyatlamalarında oyunu değiştirecek nitelikte değil. Şu ana kadar piyasada mevcut bulunan algı devam edecek görünüyor. EURUSD’da bir süre dalgalanma görülebilir ancak genel yukarı görünüm sonrasında devam edebilir. İçeride Dolar / TL kurundaki yatay ve yönsüz seyirler sürebilir. 

Hizmet sektörü gücünü koruyor… Detaylarda ise geçici yardım hizmetleri grubunda temmuz ayında güçlü bir katkı var. Bu kısa süreli istihdamdaki artışı da onaylıyor. Diğer yandan sağlık ve sosyal hizmetler grubundaki güçlü istihdam yapısı devam ediyor. Hizmet sektöründe güçlü görünüm sürüyor. 

Ortalama istihdam 2016 yılının gerisinde… 2017 yılında istihdam rakamları ortalaması 184K olurken, 2016 yılı ortalaması 187K seviyesindeydi. Son üç ayın ortalaması ise 195K düzeyinde.