ABD Seans Sonu Notları

ABD’de endeksler haftanın son işlem gününde birinci çeyrek bilançoları, makroekonomik veriler ve korona virüs vaka sayılarındaki artışın devam etmesi ile geriledi. Bu şekilde endekslerin 3 haftalık haftalık kazanç serisi sona ermiş oldu. Seans sonunda Dow Jones endeksi yüzde 0,86 azalarak 34687, S&P 500 endeksi yüzde 0,75 azalarak 4327 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,80 azalarak 14427 seviyesinde fiyatlandı. 

Forex piyasalarında dolar endeksi bu sabah alıcılı seyrediyor. 10 senelik hazine tahvil getirisi seans sonu kapanışında yüzde 1,31 seviyesinde bulunuyordu. Endeks vadelileri ise satıcılı seyrediyor. S&P 500 endeksinde 4280 seviyesi destek 4400 seviyesi direnç olarak takip ediliyor.

ABD'de perakende satışları Haziran'da aylık bazda yüzde 0,6 artış gösterdi. Michigan Üniversitesi Tüketici Güveni Temmuz'da 80,8 olarak kaydedildi. Yüzde 5'in üzerinde gerçekleşen yıllık enflasyon, tüketici güvenine olumsuz yansıdı.

18 Temmuz tarihinde ABD genelinde 9.527 korona virüs vakası tespit edildi. Son 7 günlük ortalama korona virüs vaka tespit sayısı yaklaşık 31.745 oldu. Son 7 günlük ortalama vaka tespiti 14 gün öncesine göre yüzde 140 arttı. Ülkede yaklaşık 185 milyon kişi en az bir doz korona virüs aşısı yaklaşık 160 milyon kişi iki doz aşı olmuş durumda.

Dünya genelinde günlük korona virüs vaka sayısı delta varyantının yayılması ile yeniden yükselişe geçti. Bu kapsamda bazı ülkeler tedbirleri yeniden sıkılaştırma kararı alırken bazı ülkeler sözlü uyarılar ile tedbirleri hafifleştirmeye devam ediyor. İngiltere’de korona virüs nedeniyle alınan tedbirler bu hafta sona erdi. Ülke genelinde vaka sayıları artmaya devam ederken yetkililer sözlü uyarılar ile tedbirleri hafifletmeyi ertelemedi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, Sağlık Bakanı'nın pozitif test sonucunu açıklamasının ardından, son 10 gün içinde bir Kovid-19 hastasıyla ile aynı ortamda bulundukları için bu uyarı mesajını aldıklarını açıkladı. Diğer taraftan Fransa, Delta varyantıyla mücadele kapsamında, bazı Avrupa ülkelerinden gelenlere de test beyanını mecbur kıldı. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), AB ülkelerinde Kovid-19 vakalarında geçen haftaya göre yüzde 64,3'lük artış görüldüğünü bildirdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, ağustos-aralık döneminde petrol üretiminin her ay için günlük 400 bin varil artırılmasını kararlaştırdı. Alınan kararlar piyasalar tarafından olumlu karşılandı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, New York Times’a verdiği bir röportajda, geçen sene Trump hükümeti döneminde Çin ile imzalanan ticaret anlaşması konusunda şüpheleri bulunduğunu belirtirken bu Biden yönetiminden anlaşmayla ilgili yapılan ilk detaylı açıklama oldu.

S&P 500 şirketlerinin bulunduğu 11 sektörün 4’ü değer kazandı. Kamu hizmetleri günün en çok kazananı olurken enerji sektörü günün en çok kaybedeni oldu.  

Bu hafta AbSci, Candel Therapeutics, Core & Main, Couchbase, CS Disco, Elicio Therapeutics, Gambling.com Group, Instructure Holdings, Kaltura, Ocean Biomedical, Outbrain, Paycor HCM, Xponential Fitness, ve Zenvia’ın halka arza olması planlanılıyor. 

Bu hafta Johnson & Johnson, Netflix, Intel, Abbott Lab., AT&T, Honeywell, Philip Morris, Novartis, IBM, American Express, Coca Cola ve Verizon bilanço açıklayacak şirketler arasında bulunuyorlar.