ABD Seans Sonu Notları

ABD’de endeksler birinci çeyrek bilanço döneminin başlaması, makroekonomik veriler ve Fed Başkanı Powell’ın konuşması ile karışık seyretti. S&P 500 endeksi rekor tazeledi. Seans sonunda Dow Jones endeksi yüzde 0,16 artarak 33730, S&P 500 endeksi yüzde 0,41 azalarak 4124 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,99 azalarak 13857 seviyesinde fiyatlandı. 

Forex piyasalarında dolar endeksi bu sabah hafif alıcılı seyrediyor. 10 senelik hazine tahvil getirisi yüzde 1,64 seviyesinde bulunuyor. Endeks vadelileri ise alıcılı  seyrediyor. S&P 500 endeksinde 4006 seviyesi destek 4130 seviyesi direnç olarak takip ediliyor.

Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap Raporu’nda ekonomik aktivitenin Şubat sonundan Nisan başına kadar ılımlı bir şekilde hızlandığı belirtilirken tüketici harcamalarının güçlendiği bildirildi.

13 Nisan tarihinde ABD genelinde 75.267 korona virüs vakası tespit edildi. Son 7 günlük ortalama korona virüs vaka tespit sayısı yaklaşık 71.511 oldu. Son 7 günlük ortalama vaka tespiti 14 gün öncesine göre yüzde 11 yükseldi. Ülkede yaklaşık 123,9 milyon kişi en az bir doz korona virüs aşısı olurken 76,3 milyon kişi iki doz aşı olmuş durumda.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), yaptıkları açıklamalarda Johnson & Johnson korona virüs aşısının uygulanmasının "durdurulmasını' önerdiklerini duyurdular. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne göre, yetkililer ülkede bildirilen altı nadir ve şiddetli kan pıhtısı vakasını olduğunu bilgidrdi. Bu kapsamda yetkililer durumu inceleme kararı alırken, vakaların 18 ile 48 yaşları arasındaki kadınlarda meydana geldiği ve semptomların aşılamadan 6 ila 13 gün sonra ortaya çıktığı bildirildi. Johnson & Johnson aşısı ABD'de bugüne kadar 6,8 milyondan fazla kişiye uygulanmıştı. Diğer taraftan Beyaz Saray, halihazırda yapılan aşıların yüzde 5’inin Johnson & Johnson olduğunun bildirirken, aşı hedefinin aksamayacağının altını çizdi.

Fed Başkanı Jerome Powell Washington Ekonomi Kulübü’nün düzenlediği sanal etkinliğe katıldı. Powell, Fed’in faizleri artırmayı düşünmeden önce tahvil alımlarını azaltacağını belirtti. Fed Başkanı Powell, komitedeki üyelerin çoğunun 2024’e kadar faiz artışı öngörmediğini ifade etti. Powell, Fed’in piyasaya tahvil satacağını sanmadığını ekledi. 

New York Fed Başkanı John Williams, ekonomi pandemiden toparlandıkça kısa vadede enflasyonda oynaklık olabileceğini, ancak genel fiyat artışların bastırılmış olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed'in enflasyon konusunda başarısının ölçüsünün gelecekteki fiyat artışları için bekleyişlerin yüzde 2 seviyesinde çıplanması olduğunu, enflasyon bekleyişlerinin artmaya başlaması durumunda Fed'in buna tepki vereceğini söyledi.

S&P 500 şirketlerinin bulunduğu 11 sektörün sadece 5’i değer kazandı. Enerji sektörü günün en çok kazananı olurken bilgi teknolojileri ve temel tüketici ürünleri üretenler sektörleri günün en çok kaybedeni oldu. Bugün Bank of America, Citigroup, BlackRock, Charles Schwab, Pepsi Cord, United Health bilanço açıklayacak şirketler arasında bulunuyor.

Coinbase ilk işlem gününde yüzde 31 artış kaydetti. Hisse başına referans fiyatı 250 dolar olarak belirlenen Coinbase'in hisseleri 360 dolardan işlem gördü. Bu da Coinbase'nin piyasa değerini 95 milyar doların üzerine çıkmasını sağladı.