ABD Seans Sonu Notları

ABD’de endeksler birinci çeyrek bilanço dönemi öncesi yatırımcıların pozisyon değiştirmesi, Johnson & Johnson’nın korona virüs aşısı ile ilgili gelişmeler ve makroekonomik veriler ile karışık seyretti. S&P 500 endeksi rekor tazeledi. Aynı zamanda birinci çeyrek bilanço dönemi bugün başlıyor. Seans sonunda Dow Jones endeksi yüzde 0,20 azalarak 33677, S&P 500 endeksi yüzde 0,33 artarak 4141 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,05 artarak 13996 seviyesinde fiyatlandı. 

Forex piyasalarında dolar endeksi bu sabah hafif satıcılı seyrediyor. 10 senelik hazine tahvil getirisi yüzde 1,64 seviyesinde bulunuyor. Endeks vadelileri ise karışık seyrediyor. S&P 500 endeksinde 4127 seviyesi destek 4149 seviyesi direnç olarak takip ediliyor.

ABD TÜFE, Mart ayında aylık bazda yüzde 0,6, yıllık bazda ise yüzde 2,6 artış gösterdi. Yılın aynı döneminde Çekirdek TÜFE ise yıllık bazda yüzde 1,6 arttı. Ekonomik toparlanmanın hız kazanması ile birlikte Mart ayında tüketici fiyatları hızlı bir şekilde yükseldi. Enerji fiyatlarındaki artış TÜFE’nin artmasında en büyük etken oldu. 

13 Nisan tarihinde ABD genelinde 77.312 korona virüs vakası tespit edildi. Son 7 günlük ortalama korona virüs vaka tespit sayısı yaklaşık 71.215 oldu. Son 7 günlük ortalama vaka tespiti 14 gün öncesine göre yüzde 8 yükseldi.

Ülkede yaklaşık 122 milyon kişi en az bir doz korona virüs aşısı olurken 75,3 milyon kişi iki doz aşı olmuş durumda.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) ve ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA), yaptıkları açıklamalarda Johnson & Johnson korona virüs aşısının uygulanmasının "durdurulmasını' önerdiklerini duyurdular. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne göre, yetkililer ülkede bildirilen altı nadir ve şiddetli kan pıhtısı vakasını olduğunu bilgidrdi. Bu kapsamda yetkililer durumu inceleme kararı alırken, vakaların 18 ile 48 yaşları arasındaki kadınlarda meydana geldiği ve semptomların aşılamadan 6 ila 13 gün sonra ortaya çıktığı bildirildi. Johnson & Johnson aşısı ABD'de bugüne kadar 6,8 milyondan fazla kişiye uygulanmıştı. Diğer taraftan Beyaz Saray, halihazırda yapılan aşıların yüzde 5’inin Johnson & Johnson olduğunun bildirirken, aşı hedefinin aksamayacağının altını çizdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD'de korona virüs salgınının henüz sonuna gelinmediğini belirterek, para politikasını destekleyici olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. Bullard, nüfusun yüzde 75'inin korona virüse karşı aşılanması durumunda ABD'de salgının sona ermekte olduğunun bir işareti olacağını ve Fed'in tahvil alımını azaltmayı değerlendirebileceğini ifade etti. 

S&P 500 şirketlerinin bulunduğu 11 sektörün sadece 7’si değer kazandı. Kamu hizmetleri sektörü günün en çok kazananı olurken finansallar sektörü günün en çok kaybedeni oldu. Birinci çeyrek bilanço dönemi bugün JPMorgan Chase, Wells Fargo ve Goldman Sachs ile başlıyor.

Gelişmeler sonrasında Johnson & Johnson yüzde 1,34 değer kaybederken, Moderna yüzde 7,4, Novavax yüzde 10,82 ve Pfizer yüzde 0,51 değer kazandı.

Bilançolar öncesinde finansallar sektörü günü en çok kaybeden sektörü oldu. Goldman Sachs yüzde 1,25, Bank of America yüzde 1,85 geriledi.

Novocure akciğer kanserinin tedavisi için çalışmalara başladığını bildirmişti. Şirket çalışmalar hakkında güncel bilgiler verdikten sonra şirket hisseleri yüzde 49,63 yükseldi.