ABD Seans Sonu Notları

ABD’de endeksler fed tutanaklarındaki piyasa destek vurgusu ve teknoloji şirketlerindeki satışlar ile karışık seyretti. S&P 500 endeksi yeniden rekor tazelemiş oldu. Seans sonunda Dow Jones endeksi yüzde 0,05 artarak 33446, S&P 500 endeksi yüzde 0,15 artarak 4079 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,07 azalarak 13688 seviyesinde fiyatlandı. 

Forex piyasalarında dolar endeksi bu sabah negatif seyrediyor. 10 senelik hazine tahvil getirisi yüzde 1,68 seviyesinde bulunuyor. Endeks vadelileri ise hafif pozitif seyrediyor. S&P 500 endeksinde 3980 seviyesi destek 4110 seviyesi direnç olarak takip ediliyor.

ABD’de dış ticaret açığı Şubat ayında 71.1 milyar dolar olarak rekor kırdı. ABD'de Joe Biden yönetimi, şimdiye kadar 372 milyar dolarlık 150 milyondan fazla yardım çeki dağıtıldığını açıkladı.

7 Nisan tarihinde ABD genelinde 73.200 korona virüs vakası tespit edildi. Son 7 günlük ortalama korona virüs vaka tespit sayısı yaklaşık 65.556 oldu. Son 7 günlük ortalama vaka tespiti 14 gün öncesine göre yüzde 14 yükseldi. Ülkede yaklaşık 110 milyon kişi en az bir doz korona virüs aşısı olurken 64,4 milyon kişi iki doz aşı olmuş durumda. ABD'nin California eyaletinde kısıtlamaların 15 Haziran'da kaldırılacağı açıklandı. 

Fed Başkanı Powell, gerekmesi halinde IOER faizinde toplantı aralarında da ayarlama yapılabileceğini dile getirdi. Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, ABD ekonomisi için görünümün "parlak" olduğunu ve büyümenin hala Fed'in  hedeflerinin oldukça altında olmaya devam ettiğini vurguladı. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed'in bilanço büyüklüğünün şu anda 7 trilyon doların üzerinde seyrettiğini ancak herhangi bir limite ulaşmaktan "uzakta" olduğunu belirtti. Diğer taraftan Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in sağladığı parasal desteğin pandemi sona erdikten kısa süre sonra geri çekmeye başlaması gerektiğini kaydetti. 

ABD Başkanı Joe Biden altyapı ve istihdam programının içeriğini açıkladı. Altyapı planı istihdam ve aileler olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Biden, bu planla birlikte çip, biyoteknoloji ve enerji alanında ABD'nin eşiğinin yükseleceğini vurgulamıştı.  Demokratlar yasa taslağı üzerinde halihazırda çalışmaya başlarken, Nancy Pelosi Temsilciler Meclisi’nden paketin geçirilmesi için 4 Temmuz’u son tarih olarak belirledi. Başkan Biden, altyapı yatırım ve istihdam planının halka ve Kongre'ye anlatılması için 5 bakanını görevlendirdi. Öte yandan Amazon CEO'su Jeff Bezos, ABD Başkanı Biden'in altyapı yatırım paketinin finansmanı için kurumlar vergisini artırma planına destek verirken Hazine Bakanlığı, Biden'ın altyapı paketini finanse edecek vergi planını açıkladı.

16-17 Mart tarihlerinde gerçekleşen FOMC toplantısı tutanaklarında varlık alımlarının azaltılması için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Tutanaklarda aynı zamanda maksimum istihdam seviyesi ve enflasyon hedeflerine ulaşılmasının zaman alacağı yer aldı. Tutanaklarda, bazı katılımcıların, uzun vadeli hedeflere doğru, varlık alımlarının hızında değişiklik yapmayı gerektirecek ölçüde bir ilerleme sağlanması durumunda, bunun iletişiminin çok önceden yapılmış olması gerektiğini vurguladığı ifade edildi.

S&P 500 şirketlerinin bulunduğu 11 sektörün sadece 5’i değer kazandı. Komünikasyon hizmetleri sektörü günün en çok kazananı olurken materyal üreten sektörü günün en çok kaybedeni oldu. S&P 500 şirketlerinin yüzde 94’ü 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde fiyatlanıyor.