ABD tarımdışı istihdam verisi Eylül ayında beklentilerin altında 134K olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 185K geleceği yö">

ABD İstihdam Verisi: Değerlendirme

ABD tarımdışı istihdam verisi Eylül ayında beklentilerin altında 134K olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 185K geleceği yönündeydi. Bununla birlikte Ağustos ayı verisi 201K seviyesinde 270K seviyesine ve temmuz 157K’dan 165K’ya revize edildi. Revizelerden gelen net 77K artış etkisi var. Eylül ayı verisi 2018 yılı ortalamasının altında bulunuyor. Bu açıdan bakıldığında çok olumlu görünmüyor. ABD’de yaşanan kasırgaların etkisi eylül ayı istihdam rakamlarında hissediliyor. 

Eylül ayı işsizlik oranı 0,2 puan azalarak yüzde 3.7'ye geriledi. Ağustos ayı işsizlik oranı yüzde 3.9 idi. Eylül ayı işsizlik oranı yüzde 3.8 olan piyasa beklentisinden de olumlu gelmiş oldu. Bu noktada Fed’in işsizlik oranı hedeflerine oldukça yakın olduğunu söylemek mümkün.

Saatlik ücretlerin artış hızında geçen aya kıyasla yavaşlama olduğunu söylemek mümkün. Aylık olarak açıklanan saatlik ücretler piyasa beklentisine paralel olarak %0.3 seviyesinde geldi. Yıllık olarak ise yine piyasa beklentisi dahilinde %2.8 seviyesinde geldi. Ortalama saatlik kazançlarda belirgin bir değişiklik yok. 2018 yılı ortalamasına paralel bir veri geldiği söylenebilir. 

Eylül ayını yansıtan tam dışı istihdam verisinin Fed’in kararlarını değiştirecek yönde olmadığını belirtelim. İstihdam piyasasındaki resim, Fed'in kademeli faiz artış hedefiyle de uyumlu ilerliyor.

Veri sonrası piyasanın genel reaksiyonuna baktığımızda dolar endeksinde 95.50 seviyesinin üzerinde hareket etmeye devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri veri açıklandığı sürece %3.19 - %3.23 arasında dalgalandı. Tarım dışı istihdam ons altın üzerinde trend değiştirici bir etki yaratmadı. Altın fiyatı şu sıralar 1203$ seviyesinde hareket etmekte. Dolar/TL 6.15 seviyesinde veriyi yatay karşılamış görünüyor. EURUSD paritesinde ise 1.15 seviyesi üzerinde oldukça sınırlı tepkiler var.