ABD 3.çeyrek büyüme verisi final okumasında %3.2 olarak açıklandı. Son açıklanan ikinci oku">

ABD Büyüme Verisi: Değerlendirme

ABD 3.çeyrek büyüme verisi final okumasında %3.2 olarak açıklandı. Son açıklanan ikinci okuma %3.3 seviyesindeydi. Yaşanan bir miktar gerilemenin ikinci okumaya kıyasla Kişisel tüketim Harcamalarında (PCE) daha az bir artış olduğu şeklinde açıklanıyor. 

Bunun dışında veride PCE fiyat endeksi her üç okumada da %1.5 seviyesinde bulunuyor. İkinci çeyrekte PCE fiyat endeksi %0.3 artmıştı. Bir yükseliş var ancak ilk okumaya göre seviye aynı kalması nedeni ile sürpriz değil. PCE fiyat endeksi bilindiği gibi Fed’in izlediği bir enflasyon. 

Genel olarak ABD ekonomisi cari fiyatlarla 3.çeyrekte 250.6 milyar $ oldu ve 19.5 trilyon $ seviyesine ulaştı. 

Ekonomideki genel görünümde önemli bir değişiklik yok. Büyümeye katkı veren gruplar kişisel tüketim harcamaları, özel sektör yatırımları, konut dışı sabit yatırımlar, ihracat, federal hükümet harcamaları olurken, devlet ve yerel hükümet harcamaları, konut yatırımları ve ithalat negatif katkı sağlamış. 

Büyüme verisi üçüncü okuma olması nedeni ile beklentimize paralel piyasa üzerinde önemli bir etki sağlamış değil. Dolar endeksi 93.1 seviyelerinde yatay seyrederken, EURUSD paritesi 1.1850 seviyelerinde ufak dalgalanmalar gösterdi. İçeride USDTRY paritesinde ise önemli bir hareket görülmedi. ABD ekonomisi 2017 yılını %3’ün bir miktar üzerinde kapatacak görünüyor.